YDAWINNERS 2014

FIRST PRIZE

ANIMATION ASIA PACIFIC




Phantom Limb
Alex Grigg

N/A

Australia

FIRST PRIZE

ANIMATION EUROPE




The Bear & The Hare
Elliot Dear

Blinkink

UK

SECOND PRIZE

ANIMATION EUROPE




Gustave Doré. L’imaginaire au pouvoir
Vincent Pianina and Lorenzo Papace

La Suite Numerique

France

SECOND PRIZE

ANIMATION NORTHERN AMERICA




Fade
Josh Lopata

Rabbit Troupe Films

USA

AUDIENCE AWARD

AUDIENCE AWARD




Jonah
Kibwe Tavares

Nexus Productions

UK

FIRST PRIZE

BROADCAST EUROPE




Icons
Us

Academy Films

UK

FIRST PRIZE

BROADCAST NORTHERN AMERICA




What’s There
David Quinn

Sons and Daughters Productions

Canada

FIRST PRIZE

CHARITY ASIA PACIFIC




UNICEF ‘5 Fund’
Craig Rasmus

The Feds

Australia

FIRST PRIZE

CHARITY EUROPE




#DONTRETALIATE
Ed Morris

Rattling Stick

UK

SECOND PRIZE

CHARITY EUROPE




Equality
Josh Dawson

Radical Media

Germany

SECOND PRIZE

CHARITY EUROPE




Hand Print
Mary Nighy

White Lodge

UK

FIRST PRIZE

FILM SCHOOL ASIA PACIFIC




Where Do Lilacs Come From
Matthew Thorne

N/A

Australia

FIRST PRIZE

FILM SCHOOL EUROPE




Save your skin
Andreas Bruns

Filmakademie Baden-Württemberg

Germany

SECOND PRIZE

FILM SCHOOL EUROPE




Find your Fate
Theo von Asmuth

Hochschule Darmstadt

Germany

SECOND PRIZE

FILM SCHOOL EUROPE




The Storyteller
Milan Ruben Kappen

Academy of Media Arts Cologne

Germany

SECOND PRIZE

MUSIC VIDEO AFRICA




Haezer – Minted
Wim Steytler

Picturetree

South Africa

FIRST PRIZE

MUSIC VIDEO EUROPE




Afterglow
Remy Cayuela

Park Village/Able&Baker

UK

SECOND PRIZE

MUSIC VIDEO EUROPE




Django Django ‘Wor’
Jim Demuth

Park Village/Able&Baker

UK

FIRST PRIZE

MUSIC VIDEO NORTHERN AMERICA




Back to Me
Ian & Cooper

Prettybird

USA

FIRST PRIZE

SHORT FILM ASIA PACIFIC




A Man
Tomoichiro Setsuda

N/A

Japan

SECOND PRIZE

SHORT FILM ASIA PACIFIC




Oba-Chan
Mackenzie Sheppard

Ima-gen

Japan

FIRST PRIZE

SHORT FILM EUROPE




Jonah
Kibwe Tavares

Nexus Productions

UK

SECOND PRIZE

SHORT FILM EUROPE




Chi Raq
Will Robson-Scott

N/A

UK

SECOND PRIZE

SHORT FILM EUROPE




Sea Chair
Juriaan Booij

RSA Films Ltd

UK

SECOND PRIZE

SHORT FILM LATIN AMERICA




Unbovine yourself
Ian Ruschel

Stink Sao Paulo

Brazil

FIRST PRIZE

SHORT FILM NORTHERN AMERICA 




Foureyes
Conor Byrne

Hungry Man / Brudder Films

USA

SECOND PRIZE

SHORT FILM NORTHERN AMERICA 




A New Man
Hughes William Thompson

Generator

USA

SPECIAL JURY AWARD

SPECIAL JURY AWARD




Jonah
Kibwe Tavares

Nexus Productions

UK

FIRST PRIZE

TEST COMMERCIAL EUROPE




PlayStation “Our Shoes”
Ciaran Foy

Assembly Studios Ltd

Ireland

SECOND PRIZE

TEST COMMERCIAL EUROPE




Change.org
Alex Eslam

Who’s mcqueen picture GmbH

Germany

FIRST PRIZE

VIDEO ART EUROPE




Fortunes, an experimental comedy
Greg Barth

Greg Barth

UK

FIRST PRIZE

WEB FILM EUROPE




LG MINI BEAMER
Jonathan Elbers

Comrad

The Netherlands

SECOND PRIZE

WEB FILM EUROPE




Impress Mum
The Turner Brothers

Offkey Creatives

UK

FIRST PRIZE

WEB FILM NORTHERN AMERICA




It’s Not Porn…
Alberto Belli

Accomplice Media 

USA

SECOND PRIZE

WEB FILM NORTHERN AMERICA




Saroo Brierley: Homeward Bound
Henry Chen & Ssong Yang

Storybox Films

USA